Psychologia

Piłka nożna jest sportem wywołującym ogromne emocje. Widzowie na całym świecie przeżywają zwycięstwa i porażki swoich ulubieńców. Przyglądając się reakcjom fanów możemy sobie zadać pytanie: co w takim razie odczuwają główni aktorzy spektaklu? Stawiając się w pozycji piłkarza, od środka, zawsze okazuje się, że kluczowa walka, choć dla kibiców prawie niewidoczna, odbywa się w umysłach i psychice. Zmagając się z przeciwnikami przed trybunami pełnymi ludzi i kamerami, sportowcy walczą przede wszystkim z własnymi słabościami i ograniczeniami.

Często pytając zawodnika: ,,Co zadecydowało o sukcesie lub porażce?’’ możemy usłyszeć odpowiedź: ,,Psychika’’.

Oczywiście bez wrodzonych predyspozycji i systematycznego treningu nie ma mowy o sukcesie. Jednak we współczesnym sporcie nawet doskonałe przygotowanie techniczne, taktyczne oraz fizyczne może nie wystarczyć. Na najwyższym szczeblu poziom zawodników jest bardzo zbliżony. Decydującym czynnikiem okazuje się wówczas przygotowanie mentalne.

Psychika

Dlatego marząc o profesjonalnej karierze już od najmłodszych lat powinniśmy dbać wszystkie ogólnorozwojowe elementy zawodników. Musimy zwracać uwagę na świadomość treningu oraz dobre nawyki poza nim. Codziennie zadawajmy sobie pytania:

 1. CO CHCĘ OSIĄGNĄĆ?
 2. CO MUSZĘ ZROBIĆ ŻEBY TO OSIĄGNĄĆ?
 3. PO CO IDĘ NA TRENING?
 4. CZEGO NAUCZYŁEM SIĘ NA TRENINGU?
 5. CZY DAŁEM Z SIEBIE 100%?
 6. CO MOGŁEM ZROBIĆ LEPIEJ?
 7. CZY ZROBIŁEM DZISIAJ WSZYSTKO, CO W MOJEJ MOCY ŻEBY PRZYBLIŻYĆ SIĘ DO MOJEGO CELU?

„Nie rozumiem dlaczego w czasie codziennych treningów w 90 % skupiamy się na sferze technicznej i motorycznej, a tylko w 10 % na sferze mentalnej, podczas gdy w czasie zawodów to w 90 % psychika odpowiada za wynik końcowy, gdyż na wysokim poziomie już tak niewiele nas różni pod względem przygotowania technicznego i motorycznego”

australijska pływaczka Elka Graham

Psychika

Zdobycie MISTRZOSTWA jest jak wspinaczka pod górę – żeby wejść na sam szczyt najpierw musisz przejść długą i wyczerpującą drogę

W prawie każdej dyscyplinie sportu mamy do czynienia z czterema sferami treningu:

 1. Przygotowanie techniczne
 2. Przygotowanie motoryczne
 3. Przygotowanie teoretyczne (taktyczne)
 4. Przygotowanie psychiczne (mentalne)

Jeżeli pragniesz podczas zawodów pokazać się z jak najlepszej strony musisz być odpowiednio przygotowany w każdym z powyższych elementów. Przecież nawet mając świetną technikę nie będziesz w stanie zagrać na 100 % swoich możliwości, jeżeli w końcówce meczu zabraknie Ci sił lub założenia taktyczne postawione przez Trenera nie zostaną zrealizowane. To samo tyczy się Twojej psychiki. Możesz świetnie kontrolować piłkę i mieć siłę biegać szybko od pierwszej do ostatniej minuty, ale jeżeli w pewnym momencie przestaniesz wierzyć w siebie lub swoich kolegów lub poziom koncentracji opadnie to skuteczność Twojej gry zmaleje. Dlatego musisz rozwijać się wszechstronnie, gdyż każda ze sfer treningu wzajemnie się uzupełnia i ma wpływ na pozostałe.

Podsumowując – żeby dobrze grać, musisz być odpowiednio przygotowany psychicznie. Co to znaczy?

 1. Mieć wewnętrzną motywację do podnoszenia swoich umiejętności
 2. Być pewnym siebie
 3. Musisz potrafić zapanować nad lękiem, nastrojem i emocjami
 4. Utrzymywać koncentrację na odpowiednio wysokim poziomie
 5. Podejmować szybkie i właściwe decyzje
 6. Rozumieć istotę treningu

Staramy się, aby wszyscy Zawodnicy, którzy z nami trenują mogli rozwijać się wszechstronnie i proponujemy Wam:

 1. Trening indywidualny z Psychologiem Sportu
 2. Darmowe, cykliczne zajęcia grupowe z Psychologiem Sportu
 3. Treningi piłkarskie z dużym naciskiem na świadomość gry

Zachęcamy Was również do śledzenia naszej strony oraz Facebook’a, gdzie będą pojawiały się ciekawe materiały z zakresu psychologii sportu i istoty treningu.