Drogi Zawodniku!
Skoro otworzyłeś tą zakładkę, oznacza to, że jesteś świadomy znaczenia diety w sporcie. I bardzo dobrze! Aby osiągać wyniki na najwyższym poziomie, musisz być przygotowany do rywalizacji z najlepszymi. Często decydują o tym nie tylko same umiejętności piłkarskie, ale także Twoja mentalność i co raz częściej to, jak się na co dzień odżywiasz. Bo to właśnie z pożywienia czerpiesz energię i wytrzymałość.
Spożywany pokarm jest źródłem niezbędnej organizmowi energii oraz substancji odżywczych, budulcowych, witamin i minerałów. Właściwa dieta ma wpływ na prawidłowy wzrost i rozwój organizmu, a także na procesy fizjologiczne zachodzące wewnątrz niego.
Czy przytrafiają Ci się często kontuzje? A może tracisz siłę szybciej, niż Twoi rówieśnicy? Brakuje Ci koncentracji i szybkości? Pamiętaj, nie musi to koniecznie oznaczać, że jesteś słabszy i skazany na porażkę. Być może wystarczy przyjrzeć się temu, co ląduje codziennie na Twoim talerzu. A może jest coś, z czego natychmiast będziesz musiał zrezygnować… Tak, tak, mowa tu o tych wszystkich pysznościach ze szkolnego sklepiku, które zawierają zbyt dużo cukru jak na Twoje potrzeby, słodkie, gazowane napoje, fast food’y i inne „gotowce”. Poniżej przedstawimy Ci kilka zasad zdrowego żywienia, które pomogą Ci zadbać o Twój organizm. Przeczytaj uważnie i odpowiedz sobie szczerze, czy na co dzień przestrzegasz przynajmniej połowę z nich.
Jeśli masz jeszcze chwilę to przeczytaj skąd wzięły się te reguły.
- Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. To czas, kiedy organizm potrzebuje dawki energii po ciężkiej, całonocnej pracy którą wykonał w Twoim ciele na przemianę materii i wszelkie procesy metaboliczne. Jeśli nie zjesz porządnego śniadania, jest wielce prawdopodobne, że już na drugiej lekcji będziesz znów śpiący, w złym humorze i nie będziesz znał odpowiedzi na najprostsze pytania nauczycieli. A przecież po południu czeka Cię jeszcze trening!!!
- Jedząc regularnie zagwarantujesz swojemu organizmowi, że co jakiś czas dostarczysz mu nowego paliwa, i nie musi odkładać nic na zapas. Dzięki temu będziesz mieć siłę i energię cały dzień. Nie oznacza to, że możesz jeść co godzinę 🙂 powiedzmy, że 6 małych posiłków w równych odstępach czasu sprawdzi się idealnie. Pamiętaj, że liczymy już przekąskę przed i po treningową.
- Coca-cola, Fanta i wszystkie napoje energetyczne zawierają w sobie tyle cukru, że jedna porcja wystarczyła by dla całej wyjściowej „jedenastki” 🙂 Cukier dostarczy Ci szybko energii, ale równie szybko Ci ją odbierze. I to ze zdwojoną siłą!!! Więc wystrzegaj się tych kolorowych płynów i zacznij przyzwyczajać się do picia wody. Ogranicz także spożywanie soków. Jedna szklanka dziennie nie zaszkodzi 🙂
- Zgodnie z piramidą zdrowego żywienia rekomendowaną przez Instytut Żywności i Żywienia, warzywa i owoce powinny być nieodłącznym elementem prawidłowo zbilansowanej diety każdego człowieka. Są świetnym źródłem witamin i składników mineralnych odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie organizmu. To właśnie z braku warzyw w diecie młodych sportowców pojawiają się kontuzje czy dokuczliwe skurcze. Większość warzyw obfituje w węglowodany złożone, czyli takie, które wolniej się wchłaniają i nie powodują gwałtownych skoków glukozy we krwi. Dzięki temu dłużej czujemy sytość. Witamina C odpowiedzialna za odporność organizmu również ukrywa się w warzywach i owocach.
- To, że każemy Ci jeść częściej, nie oznacza, że masz pochłaniać 5 lub 6 posiłków jednakowej wielkości. O nie, nie 🙂 Niektórym by to pasowało 🙂 Chodzi o to, aby nie doprowadzić organizmu do zagłodzenia, a w konsekwencji objadania się czym popadnie pod koniec dnia. Objadanie się na noc sprawi, że choćbyś spał 12 godzin, to i tak wstaniesz zmęczony. Gwarantujemy. To dlatego, że w nocy nasz metabolizm zwalnia i organizm musi wykonać jeszcze większą pracę, aby strawić dostarczony pokarm. Jedząc mniejsze porcje, ale częściej będziesz czuł się cały czas najedzony i pełny energii.
-
- 6. Jedząc tak zwane „gotowce” możesz mieć pewność, że nie dostarczasz organizmowi nic dobrego. To tak, jak byś do swojego „Mercedesa” wlał ścieki zamiast paliwa. Pojedzie? Jeśli tak, to nie daleko. Skoro już postanowiłeś coś zjeść, niech to będzie przyrządzone ze świeżych produktów. Poproś mamę, aby przygotowała Ci do szkoły lunch box, tak żebyś nie musiał zadowalać się niezdrową przekąską ze szkolnego sklepiku. Na pewno mamę ucieszy Twoja inicjatywa 🙂
-
- 7. Woda ma największy udział w składzie ludzkiego ciała. Przeciętny zdrowy człowiek zbudowany jest w ok. 60 % z wody. Woda spośród wszystkich rodzajów substancji chemicznych jest najbardziej uniwersalnym To w niej zachodzą wszelkie procesy fizjologiczne, jakie odbywają się w organizmie ludzkim. Stanowi też podstawowy składnik większości płynów ustrojowych i tkanek. W warunkach intensywnego treningu dochodzi w organizmie do wzmożonej utraty wody, a wraz z nią elektrolitów, co może wpływać negatywnie na efektywność pracy, powodować komplikacje zdrowotne, a także znacznie upośledzać proces regeneracji powysiłkowej organizmu. Pamiętaj także o tym, że jeśli przewidziany jest dłuższy trening lub całodniowy turniej pomocne będą specjalne napoje dla sportowców, które uzupełnią elektrolity. Taki napój możesz zrobić sobie sam. Wystarczy, że do litrowej butelki wody dodać pół łyżeczki soli. Smak nie zachwyca, ale da się przyzwyczaić 😉
-
- 8. Tu już zaczynają się komplikacje. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest indywidualna konsultacja z dietetykiem sportowym, który będzie znał specyfikę uprawianego przez Ciebie sportu i dobierze odpowiednią kaloryczność. Dlaczego? Zbyt mała podaż kalorii może doprowadzić do osłabienia organizmu lub niechcianej utraty wagi.
-
- 9. Aby nasz organizm dobrze funkcjonował potrzebuje wszystkich składników w odpowiednich proporcjach. Zwracaj uwagę czy dostarczasz mu codziennie węglowodany, białka oraz tłuszcze. Oczywiście te dobre tłuszcze 🙂
- 10. Warto zjeść posiłek godzinę przed treningiem, tak abyś nie czuł się ociężały jak to bywa po zjedzeniu obiadu w pośpiechu 10 minut przed treningiem oraz aby pokarm zdążył się strawić i porozsyłać do wszystkich komórek niezbędne składniki. Wtedy będziesz miał siłę i energię. Natomiast po treningu staraj się coś zjeść pół godziny, najpóźniej do godziny po treningu. To spowoduje, że uzupełnisz glikogen mięśniowy, którego ubywa podczas wysiłku. To z kolei negatywnie wpływa na budowę mięśni, których w tym sporcie również potrzebujesz 🙂